obr_respondenti obr_anketari

Volebný model (marec/apríl 2023)

Volebný model, potenciál a jadrá strán

Podľa aktuálneho volebného modelu disponuje aj naďalej najvyššou podporou strana SMER-SSD, nasledovaná stranami HLAS-SD, Progresívne Slovensko a SME RODINA. Do parlamentu by sa ďalej dostali SASKA, OĽANO, KDH a Republika.

Deklarovaná ochota zúčastniť sa na hypotetických voľbách do Národnej rady medzi obyvateľmi Slovenskej republiky dosahuje úroveň 61 %. Kým na jar roku 2022 sa deklarovaná ochota zúčastniť pohybovala na úrovni do 70 %, tak od jesene roku 2022 ochota zúčastniť sa na voľbách výraznejším spôsobom kolísala medzi 50 % – 75 %. V prvom kvartáli roka 2023 sa ochota zúčastniť sa na voľbách ustálila na hranici okolo 60 %.

Svojím rozhodnutím o voľbe si je úplne istých aj naďalej len viac ako polovica tých, ktorí neodmietajú účasť na voľbách a vedia uviesť stranu alebo hnutie, ktoré by v prípadných voľbách volili. Ďalších 29 % deklaruje, že si nie sú úplne istí a teda mohlo by v ich prípade prísť k zmene a 15 % deklaruje, že si nie sú príliš alebo vôbec istí. Z toho vyplýva, že voliči sú aj naďalej nerozhodnutí a  podpora jednotlivých politických subjektov sa môže v najbližšom období meniť.

Viac sa dozviete zo záverečnej správy.